Základní princip
Rozdíl mezi použitím přítomného času prostého a přítomného času průběhového spočívá v průběhu děje. Přítomný čas průběhový používáme pro události, které se právě odehrávají. Může se jednat i o děje dlouhodobějšího vymezení, které jsou v době, kdy o nich mluvíme, pravdivé, ale zároveň jsou pouze dočasné. Příklady:
- Her mother is living with them at the moment.
- All the people are standing in my view.
Přítomný čas prostý naopak referuje k opakovaným, dlouhodobým dějům, stavům a faktům:
- He lives next door to us.
- We eat breakfast every day.
Rozlišování stavu a činnosti
Pro správnou volbu času si často musíme uvědomit, zdali mluvíme o činnosti, nebo stavu:
- What do you do? I am a writer.
- What are you doing? I am writing a book.
V prvním případě použijeme přítomný čas prostý, protože jde o stav. Dotazujeme se na to, čím člověk je. Naopak v druhém případě se ptáme na konkrétní činnost a použijeme tedy přítomný čas průběhový.
Často se opakující chybou je snaha o tvoření průběhových časů u stavových sloves:
- This cake tastes wonderful.
- Right now she wants to help me.
I když jde o věc, která se děje ve chvíli, kdy o ní mluvíme, jde o stavová slovesa, která nemají průběhový tvar (blíže jsou popsána zde).
Otravné děje
Záludné je použití průběhového času pro děje, které nás otravují:
- My parents are always arguing.
- I am constantly spilling things.
I když se může zdát, že jde o opakované děje a bylo by tedy na místě použít přítomný čas prostý, jde ve skutečnosti o děje, které jsou typické, případně otravné. Pomůckou nám může být příslovce always (nebo jeho synonyma).
Pro mnohé je problematické určit, kdy jde o otravný děj (použije se minulý čas průběhový), jelikož jde o subjektivní záležitost. V některých případech je dobré sledovat, zdali není činnost ve větě okomentována spojeními it’s annoying, I hate it, případně jinými negativními způsoby. Pokud se v textu nic nepodobné nenachází, třeba uvážit, jaké stavy a činnosti bývají nejčastěji otravné: ztrácení věcí, hlasitá mluva, opoždění, nesouhlas atd.
Pracovní list
Kromě níže uvedených interaktivních cvičení je k dispozici také pracovní list + řešení.