Pokročilým aspektem anglické mluvnice jsou podmínkové věty. Díky ním můžeme vyjadřovat možné situace a podmínky pro jejich uskutečnění.

První kondicionál (first conditional) popisuje situace, které nastanou v budoucnosti, pokud se splní určitá podmínka. Více o jeho tvorbě naleznete zde.

Druhý kondicionál (second conditional) popisuje nepravděpodobné situace, u kterých není velká šance, že by v budoucnosti nastaly, nebo přímo takové, které jsou nemožné. Více informací naleznete zde.

Třetí kondicionál (third conditional) popisuje imaginární situace, které by se bývaly staly, kdyby byla splněna určitá podmínka, která ale splněna nebyla. Popis tvorby a používání naleznete zde.

Na stránce Wish, unless, if only, if not posléze naleznete cvičení, která přibližují použití těchto výrazů v podmínkových větách.

První kondicionál je druh podmínkové věty. Používáme ho na vyjádření věcí, které se stanou v budoucnosti, pokud se splní jejich předpoklad. Tvoříme ho pomocí přítomného času prostého ve vedlejší větě (předpokladu) a budoucího času prostého v hlavní větě (která vyjadřuje co se stane). Např.:

  • If I have time, we will go out.
  • If I see him, I will tell him.

Vedlejší podmínková věta nemusí vždy stát jako první. Nejčastěji se začíná spojkou if, ve větě je tedy lehce identifikovatelná:

  • Kuba will have a party on Friday if his parents go away.
  • He will go to the university if he does well in his exams.

Second and third conditional

Přejít ke cvičením na toto téma »

Druhý kondicionál je druh podmínkové věty. Používáme ho na vyjádření věcí, u kterých je nepravděpodobné, že by se staly v budoucnosti. Tvoříme ho pomocí minulého času prostého ve vedlejší větě (předpokladu) a modálním slovesem would, za kterým následuje infinitiv v hlavní větě (která vyjadřuje, co se pravděpodobně nestane). Např.:

  • If I won a lot of money, I would buy a car.
  • I would go with you if I felt better.

Kdežto první příklad vyjadřuje vysoce nepravděpodobnou záležitost, druhý vyjadřuje předpoklad, na základě stávajících skutečností, že osobě se nebude dařit lépe.

Druhý kondicionál se také používá na vyjádření věcí, které jsou nemožné:

  • If I were you, I would help them.

Není možné doslova být někým jiným, musíme tedy použít druhý kondicionál. Výše uvedená věta je také příkladem použití were místo was. Were může nahradit was v druhém kondicionálu, pokud se usilujeme o formální vyjadřování. Dalším příkladem je:

  • If she were taller a bit, she would be taller than me.

Třetí kondicionál

Třetí kondicionál používáme na přemýšlení nad tím, co by se bývalo mohlo stát, kdyby byla splňena určitá podmínka (která ale splněna reálně nebyla). Tvoříme ho pomocí předminulého času ve vedlejší větě (nenaplněné podmínce) a modálním slovesem would have, za kterým následuje příčestí minulé v hlavní větě (která vyjadřuje, co by se bývalo mohlo stát). Např.:

  • He would have been on time, if he had left the house earlier.
  • She would have become a teacher, if she had gone to university.

V obou případech jde o neexistující stav. Ona není učitelka a on nepřišel včas, protože nebyly naplněny podmínky z vedlejší věty.

NAPIŠTE NÁM

Děkujeme za vaši zprávu, byla úspěšně odeslána.

Napište nám

Nevíte si rady?

Nejprve se prosím podívejte na časté dotazy:

Čeho se zpráva týká?

Vzkaz Obsah Ovládání Přihlášení Licence